+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Císařský řez krok za krokem

Císař spoustu žen děsí a bojí se ho jak čert kříže. To ale není třeba. Tak jako u všeho platí, že je dobré mít informace a zdravý respekt. V tomto článku se proto mrkneme na to jak císař většinou běžně probíhá.

Císařský řez je operace i porod

Porod císařským řezem je velká břišní operace, ale zároveň se u ní narodí miminko. Žena je po operaci a zároveň šestinedělkou.

Rodit císařským řezem není žádná katastrofa. Pokud to vyžaduje situace a zdravotní stav ženy či dítěte je vlastně požehnáním, že takovou možnost máme.

Problém je jeho nadužívání v západních zemích, ke kterým patří i Česká republika. V České republice se míra užití císařských řezů dlouhodobě pohybuje mezi 23 až 26 %. Přitom doporučení WHO je užití maximálně do 15 %. V cca 10 až 15 % případů se v těhotenství či přímo u porodu vyskytnou obtíže, které vyžadují využití tohoto operativního zákroku. Díky tomu se v této míře jedná o zákrok, který zlepšuje zdraví žen a dětí při porodu. Nad toto číslo, podle WHO, je efekt spíše opačný. Pravdou je ovšem i to, že WHO chce nyní toto své doporučení přezkoumat, protože se ukazuje, že v některých částech světa by byla vyšší míra porodů císařským řezem spíše prospěšná a jinde by právě mělo dojít ke snížení. Těmto datům se budeme věnovat v některém z příštích článků na mém blogu.

V tomto článku si nekladu za cíl řešit co je tedy správně, ale pouze popsat jak taková operace, co je vlastně i porod vypadá. A velmi jednoduše vám přiblížit co tak ženu v běžné porodnici čeká.

Jíst a pít? Jak to tedy je?

 

Jak takový porod většinou zcela standardně vypadá? Pokud se jedná o jeho plánovanou formu, tak žena zpravidla nastupuje buď den předem nebo ten den do porodnice k hospitalizaci. Pokud nastupuje v den operace, tak je detailně poučena o lačnění a pitném režimu. Zpravidla se doporučuje den předem jíst a pít normálně a to až do půlnoci daného dne a po té již jídlo nepřijímat. Pít většinou může až do 6 h následujícího rána. V některých doporučení se dokonce uvádí malé množství čisté neperlivé vody a to až do 2 h před samotnou operací. Vždy je vhodné se domluvit předem na daném pracovišti kam se k porodu císařským řezem chystáte i s ohledem na váš zdravotní stav či zdravotní stav miminka.

Může se ti hodit

Dobré zavodnění = dobře snášená anestesie.

Vypít bys měla 500 – 700 ml vody na každých 15 kg váhy (i započatých) za den. Je dobré toto dodržovat pár týdnů před samotnou operací, aby se tělo dobře hydratovalo. Ono se ti pak odmění. Anestesii pak takové tělíčko snáší líp.

Holení? Ano je to třeba. Ale můžeš i dopředu

 

Při přípravě na sál je třeba ženu i oholit od chloupků, které by mohly komplikovat hojení a samotnou operaci. Rozhodně je komfortnější být oholená. Nemusíš se nechat holit až na místě v porodnici. Klidně si můžeš zajít na depilaci či se oholit doma sama.

Testy, vyšetření

 

Před plánovaným porodem císařským řezem budeš podstupovat sérii vyšetření, které spadají do tzv. předoperačních. Určitě tě čeká odběr krve, kontrola krevního tlaku, zjištění krevní skupiny (pokud už není v průkazce), někdy i kontrola krve na některé infekční onemocnění, dále pak interní vyšetření a u některých žen si porodnice přeje i kontrolu z plicního.

V případě zdravotních omezení budeš řešit i ty. Mohou to být ty, které třeba vedli k porodu císařským řezem, ale i ty, které s ním vůbec nesouvisí.

Budeš určitě řešit stabilizaci tvého zdravotního stavu a případnou úpravu medikace.

 

Papíry a papíry a zase ty papíry

 

Podpisy informovaných souhlasů tě neminou. Budeš určitě podepisovat souhlas s operací, s hospitalizací a s anestesií. Nicméně to nemusíš dělat bezprostředně před operací.

Může se ti hodit

Vyřešit dopředu a s odstupem = větší klid v době porodu.

Když podepíšeš tyto dokumenty s předstihem získáš čas k uklidnění v případě, že by tě jejich obsah rozrušil. Některé ženy jsou citlivější a informace, které jsou zde obsaženy je mohou rozhodit a vystresovat. Získáš tak čas k tomu to probrat se svými blízkými či někým, kdo ti to pomůže zpracovat.

Chci zůstat vzhůru? Nebo chci úplně “spát”? Toť otázka

 

Čemu věnuj opravdovou pozornost je výběr anestesie. Existují dva typy a tři možnosti. Celková anestesie a částečná anestesie. Ta se ještě dělí na Spinální a Epidurální.
Rozhodně doporučuji sesbírat si informace a poradit se s anestesiology v porodnici, kterou jsi si pro svůj porod zvolila.

Kam budu čůrat?

Jak jsem již psala, tak nástup do porodnice může být v den porodu i den předem. Zvyklost v tomto se liší porodnice od porodnice. Každopádně pár minut před samotným zákrokem za tebou přijde zdravotní sestřička zabandážuje ti nohy, zkontroluje holení a případně dooholí a vycévku je tě. To proto, aby mohla odcházet moč a ty jsi nemusela ležet počůraná či řešit, že si bezprostředně po zákroku sama nemůžeš dojít.

A jedeme na sál?

Někdy si přejdeš na operační sál sama a jindy pro tebe pošlou nemocničního zřízence s lůžkem a on tě na sál odveze buď na křesílku nebo na lůžku. Neboj se nemusíš být před ním úplně nahá. Můžeš požádat o košilku nebo prostěradlo, do kterého se zabalíš.

Na sále tě již bude čekat anestesiolog a aplikuje ti anestesii. Pokud to jde, tak tu předem vybranou a domluvenou. Většinou je preferována některá z částečných.

Jakmile zabere anestesie přichází lékař/lékařka – porodník a začne tvůj porod. Porod císařským řezem.

Související články

Shrnutí čemu věnovat pozornost

  • diskuse s odborníky v porodnice, kde se chystáš rodit
  • výběr anestesie
  • kdy vyplnit souhlasy k porodu
  • koho si k porodu vezmeš s sebou
  • kdy přestat před zákrokem jíst a kdy pít
  • pitný režim v týdnech před operací

 

Přeji ti krásný a jemný porod. Co nejsnadnější zžívání s miminkem a co nejlehčí hojení.

Dagmar