+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Zadečkem napřed aneb malý rebel

Lidstvo a svět potřebují rebely. Rebelové mění svět. Bez rebelů by to nebylo ono. A děti, které chtějí na svět přijít zadečkem napřed, holt, takovými malými rebely bývají. Myslím že na tomto se shodneme. Není jich mnoho, a právě proto je vnímám jako výjimečné děti. Děti s jasným NÁZOREM.

Výskyt polohy koncem pánevním je naštěstí do 5 % všech dětí v termínu porodu. Některé zdroje uvádí míru 3-4 %. Jedná se o druhou fyziologickou polohu, která je poroditelná vaginálně.

Každá žena nemá od začátku odvahu na přirozený (vaginální) porod miminka v poloze koncem pánevním. Jsou ženy, které tuto odvahu najdou později a jiné, které ji projeví ve volbě císařského řezu.

Chápu obě varianty rozhodnutí. Konec pánevní, ač je fyziologickou polohou, má svá pro a proti. A vaginální porod miminka v poloze prcinou dolů má rizika. Abych byla spravedlivá, rizika má i císařský řez, jiná než vaginální porod, ale má.

Právě proto se většina žen s miminkem v této poloze pídí po jakékoli pomoci, která by mohla zabrat a miminko přesvědčit otočit se do polohy hlavičkou dolů.

Konec pánevní z pohledu duly a masérky

Děťátko pro to jak leží či v tomto případě “sedí” má prostě vždy důvod. Paleta důvodů může být velká. Krátký pupečník či pupečník obecně v různých obměnách obtočený kolem tělíčka miminka apod., srůsty po operacích, poloha placenty, stav pánve a pánevního dna třeba po úrazu, stav vazů a svalů návazných partií a mnoho dalšího. Jsou věci, se kterými se pracovat dá a se kterými neuděláme vůbec nic.

Zajímavý postřeh

Existuje i jedna věc, která je v naší kultuře dost opomíjená, a v tradiční kultuře je brána jako první, po které se porodní báby pídí. Ptáte se, jaká to je? Je to vůle miminka. Miminko je velkým šéfem celého procesu těhotenství, porodu. Ač u maminky v bříšku, tak si žije svůj život. Moje moudrá přítelkyně vždy říká: “Každý jsme tu na tom světě sám za sebe. Pamatuj na to.” Tento názor je mi velmi blízký. Vyjadřuje respekt, úctu a pochopení pro druhou živou bytost. Před započetím jakékoli metody je proto na místě “zeptat” se miminka, zda se vlastně chce otočit. Co když pro svůj vstup na tento svět má svůj specifický důvod, do kterého my chceme zasahovat svou vůlí?

Vždy ženám říkám, že pokud se bude moci miminko otočit, tak se otočí. I pro něj je poloha hlavičkou dolů výhodnější. Mnoho žen zvažuje i manuální otočení u lékaře. Říká se mu odborně „obrat plodu zevními hmaty“. A má i svou zkratku, a tou je ECV. Jedná se o metodu, která pracuje přímo s miminkem, manuálně otáčeným o 180°. Používají se při něm léky, které zrelaxují a povolí břišní stěnu a svaly dělohy a ultrazvukem se kontroluje miminko a jeho zdravotní pohoda. Tento manévr vždy provádí lékař.

Co u ECV spatřuji jako zásadní nevýhodu, že se neřeší celkový fyzický stav ženy. Neřeší se případné blokády či různé dysbalance mezi svaly, vazy, fascií či nervosvalovým přenosem apod. To vše může totiž mít na polohu miminka velký vliv. Přitom by stačila například návštěva gynekologické fyzioterapeuta/ky či dobrého maséra/ky. Existují totiž tzv. přirozené metody podpory optimální polohy miminka v bříšku.

A co takhle vytvořit dítěti podmínky pro otočení

Přirozené metody pracují s tělem matky. Pracují s její relaxací a kondicí. Berou v potaz fyzický i psychický stav dané ženy. Cílem je snížení stresu a napětí, které mohou podporovat neoptimální polohu miminka. Co je absolutně zásadní, tak nikdy nikdo při těchto metodách nesmí sahat na miminko a jakkoli se pokoušet s ním násilím manipulovat v břiše/děloze ženy. 

Pracuje se na poli uvolnění, protahování a polohování. Já ve své praxi kupříkladu rozmasírovávám partie navazující na svaly pánve a pánevního dna. Věnuji se holisticky celému tělu ženy. A to tradičními rebozo technikami, masérským umem, moxováním a spoluprací s gynekologickými fyzioterapeutkami. Ráda zohledňuji i psychiku ženy a její rozpoložení. V takovém případě neváhám doporučit i psychoterapii, hypnoterapii či alespoň alternativní bodyterapie jako je např.: Kranio, EFT, autorelaxace, vizualizace, Acess Bars apod.

Součástí mojí praxe je cvičení a techniky Spinning Babies®, ve kterých jsem vyškolena pro bezpečné použití pro ženu a její dítě jak v těhotenství, tak při porodu. Ráda tyto dovednosti včetně moxování předávám páru, aby mohli s “přesvědčováním” miminka pokračovat doma. Často zabírá, když se tyto metody dělají v domácí prostředí delší dobu. Čas je v tuto chvíli přítel. Proto je dobré kontaktovat odborníka včas a ideálně v rámci prevence.

V rámci podpory psychiky moc ráda doporučuji kurzy Jemného zrození. 

Jemné zrození má dokonce speciální relaxační nahrávku na otočení miminka z polohy koncem pánevním. Mrkni zde.

Dobré vědět

Kdy se do toho pustit?

  • o poloze koncem pánevním můžeme začít mluvit nejdříve od 33tt 
  • nejlepší šance na přirozenou pomoc s otočením je mezi 33 až 36tt po té se šance na otočení snižuje, ale stále je reálná
  • šance na otočení je stále až do začátku porodu miminka
  • přirozenou pomoc s otočním miminka lze kombinovat s medicínskými metodami
  • kombinace medicínských metod s přirozenými zvyšuje šanci na otočení miminka

Jak to doporučuji já aneb když je dula masérka

Ve svém životě i praxi jsem spíše preventista. Nemám ráda “hašení požárů”. Raději se dopředu připravuji a plánuji. Proto předávám svým klientům dovednosti, které mají těmto situacím předcházet. Za celých šest a půl roku v praxi jako dula jsem neměla jediné miminko, které by se neotočilo. Párkrát si daly dětičky na čas, ale nakonec se otočily. Vždy pracuji i s pocity a intuicí ženy. Jak tedy pracuji se svými klientkami z pozice prevence?

Dagi preventivní postup

  • od 20tt cvičení Spining babies® a jejich techniky pro všechny klientky
  • od 20tt práce s Rebozem a tradiční techniky Rebozo pro všechny klientky
  • masáže od druhého trimestru a dle pocitu ženy pro všechny klientky
  • návštěva gynekologické fyzioterapeutky od druhého trimestu a dle pocitu ženy pro všechny klientky
  • od 33tt řešení konce pánevního tedy zbylé ostatní techniky tam kde miminko stále „sedí“

Cvičení Spining babies®, Rebozo techniky, masáže i fyzioterapie má svoje kontraindikace. S těmi samozřejmě pracuji a pokud se vyskytnou, tak postup je jiný. Takto by měly pracovat všechny odbornice, které se tomuto tématu věnují.

Pokud se mi ozve žena tzv. “z ulice”, že na mě dostala doporučení a má miminko v poloze prdelkou dolů, tak je vždy zvu na setkání s partnerem či partnerkou oba. Je důležité, aby pracovali doma dál sami. Techniky a metody, které předávám jsou jemné a šetrné a často potřebují čas, aby zabraly. Pokud je žena pod 33tt, tak ji pozvu pouze na těhotenskou masáž, protože do 33tt nechávám miminku volný prostor. Z úcty k němu do něj s jeho maminkou “nevrtáme”. Připravíme mu její tělo a uvidíme. Pokud se neotočí lze přidat již účinnější techniky z rebozo technik, moxa či další polohování. Mnohé z nich jsou při normálním průběhu zbytečně invazivní a zahlcující pro nastávající rodiče. Je třeba k nim sáhnout, až jsou skutečně potřeba. Ani s jemnými technikami to není dobré přehánět.

Dvojčata a konec pánevní

Problematika polohy zadečkem dolů je u dvojčat náročnější. Dvojčata ve své praxi řeším pouze preventivně a v úzké spolupráci s gynekologickými fyzioterapeutkami. Pokud je miminko číslo jedna v poloze koncem pánevním a miminko číslo dvě v poloze hlavičkou dolů, tak je vaginální porod velmi rizikový. Pokus o vaginální porod má nižší rizika v případě, že jsou obě miminka polohou záhlavím nebo zadečkem dolů. 

Problematice dvojčat se věnuje moje skvělá kolegyně Mgr. Petra Vytásková Dvě slunce.

Petra pořádá i online kurzy přípravy na dvojčátka. Rozhodně doporučuji se na ni obrátit.

Jak rodit konec pánevní

Někdy se ani přes veškerou snahu miminko neotočí. Nebo je manuální obrat v porodnici dočasně úspěšný a pak se miminko zase pěkně otočí zpět. Je to buď jeden z “rebelů”, které svět také nutně potřebuje a nebo má jiný důvod, který nám zůstává skrytý. Každopádně poloha miminka koncem pánevním nemusí být automatickým důvodem k porodu císařským řezem. Je možné porodit i vaginálně. A mnoho dětí v této poloze se může narodit jemně a bezpečně právě přirozenou cestou. Zajímavý článek na toto téma najdete například na Jemném zrození. Jedná se o pohled odborných organizací porodních asistentek ze zahraničí. V článku naleznete rady a tipy s polohováním u takového porodu. Dále pak, proč je pro porod lepší, aby personál držel tzv. “ruce za zády”. Metoda hands off je v tomto případě více než vhodná. Dokonce i v některých sporných situacích, jako je kupříkladu vaginální porod koncem pánevním po předchozím císařským řezu, zahraniční zdroje připouští, že je možné se o vaginální porod pokusit.

Z výše uvedeného bych tedy ráda zdůraznila, že:

  • způsob porodu by měl být vždy informovaným rozhodnutím dané ženy
  • výběr porodnice jako absolutní základ pro vaginální porod i porod císařským řezem 
  • použití medicínských postupů, které jsou běžné u polohy záhlavím, nemusí být i dle zahraničních zdrojů u této polohy nejvhodnějším způsobem
  • poloha je pro úspěšný a bezpečný porod v tomto případě daleko zásadnější
  • dobře si vybrat svoji podporu a porodní tým
  • pokud to tak intuitivně cítíte, tak na poloze pracovat až do začátku porodu, šance na otočení je vždy
  • u císařského řezu je jeho laskavé a šetrné vedení více než nutností

Císařský řez a konec pánevní

Není absolutně žádnou ostudou zvolit si informovaně pro svůj porod císařský řez. Jak jsem již psala, tak ženy s miminky v této poloze musí zvažovat mnoho pro a proti. Zvažovat rizika vaginálního porodu a i rizika císařského řezu. A pro každou z nás je na individuální rovině to rozhodování jiné. Důležité je v čem se daná žena cítí bezpečně.

Pokud si pro svůj porod zvolíte císařský řez, tak se opravdu dobře informujte o možnosti jeho šetrného a jemného vedení. Jedná se o způsob porodu, kdy jsou využity všechny možné přirozené principy, které u sekce využít jde. Napsala jsem o něm i článek. Najdete jej v galerii. Případně můžete využít i můj online kurz Příprava na porod císařským řezem. Odkaz níže.

Přeji všem ženám jejichž děti “sedí” prdelkou napřed, aby prožily přesně takový porod jaký chtějí a jejich dětem co nejhezčí a nejšetrnější vstup na tento svět.

Dagi

Související články