+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Jak si vybrat porodnici pro porod miminka

Když jsem čekala svoje děti, tak jsem třikrát procházela procesem výběru porodnice. Nyní toto procházím s každou jednotlivou klientkou. Defakto v 9 případech z 10 dostávám dotaz, jak vlastně na to a jestli na to existuje nějaký klíč.

No upřímně neexistuje. Každá jsme jiná, máme jiné požadavky a přání. To co bude souznět s jednou nemusí s druhou. Nicméně takový malý návod přeci jen mám. Jak tedy na to.

Sepište si porodnice ve vaší dojezdové vzdálenosti a nebo ty, které by pro vás, z hlediska vzdálenosti, byly akceptovatelné.

Obecně je fajn dojezdová vzdálenost kolem jedné hodiny. Nicméně můžete vyrazit i dále od svého domova. Spádovost podle místa bydliště se již neřeší. Můžete jet z Prahy rodit na Moravu, ale i z Moravy třeba do Ústí nad Orlicí. Pro každého je akceptovatelná jiná vzdálenost. Není ani výjimkou, že jsou rodiče, kteří si domluví ubytování v místě, kde je jejich preferovaná porodnice.

Zvažte zda nebudete potřebovat vy nebo vaše miminko specializovanou péči. Pokud ano, tak je výběr porodnic zúžený.

Ano pokud budete vy nebo vaše potřebovat specializovanou péči, tak je výběr porodnic jiný. Může jít o specializované pracoviště a nebo také o pracoviště, které bude přátelštější k vašim plánům a přáním. Např.: porod po více císařských řezech nebo porod koncem pánevním po předchozím císařském řezu apod.

Zajímavý postřeh z praxe

Dobrý výběr si zaslouží i plánovaný císařský řez. Je dobré zvážit možnost jeho laskavého a šetrného vedení. Má pro ženu, dítě i nastávající rodinu velké přínosy. V některých porodnicích je problém i bonding s otcem. Bonding s matkou po císařském řezu je totální sci-fi.

Sestavte si své porodní přání, alespoň v nějaké “pracovní verzi”. Pojmenujte si své prioritní přání, ze kterých nechcete slevit.

Vědět, alespoň rámcově co si přejete a co je pro vás prioritou je důležité. Jsou pracoviště, která se k vašim přáním budou stavět pozitivně, negativně či neutrálně. Pokud je vaším koníčkem vyjednávání, tak můžete na méně přátelská pracoviště. Většina žen nemá na vyjednávání a asertivní komunikaci na konci těhotenství sílu a tak volí přátelštější a vlídnější pracoviště.

Oslovte vámi vybrané porodnice emailem s otázkami na vaše prioritní porodní přání.

Nejrychlejší filtr a nejmenší ztráta času. Připravte se ovšem na to, že se může stát, že vám z dané porodnice neodpoví. Ne, že by byli nezdvořáci, ale mnohdy jim chodí mnoho emailů a než se k odpovědi někdo dostane, tak už můžete mít po porodu. Počkejte pár dní a zkuste na pracoviště zavolat. Tedy pokud o porod zde opravdu stojíte.

Podle odpovědi si zkuste na daném pracovišti domluvit zda se tam můžete přijet podívat. Některé porodnice mají na webu i virtuální prohlídku.

Vyjádřili se k vašim prioritním porodním přáním pozitivně? Zajeďte se tam podívat. Domluvte si schůzku. Je důležité si nacítit pracoviště i zdravotníky a zda vám prostředí sedne či ne. Neřešte jen to jak to tam vypadá. Někomu sedí moderní pracoviště plné nových věcí a jiný se lépe cítí na pracovišti se starším vybavením.

Jak se tam cítíte. A jak vám sedí personál.

V případě, že se vám podaří domluvit si osobní prohlídku zaměřte se na to, jak se na daném pracovišti cítíte. Můžete mít sebelepší reference a pracoviště může být sebemodernější a krásné, ale pokud se tam nebudete cítit dobře, tak to nebude fungovat.

Domluvte si schůzku s vedoucím daného pracoviště.

Jsou porodnice, kde se můžete setkat přímo s primářem či primářkou, ale většinou se potkáte s vrchní sestrou či s vedoucí porodní asistentkou. Není výjimkou i zástupce primáře/primářky. Vždy je lepší jednat s vedoucím, obzvlášť pokud máte specifická přání. Vezměte s sebou své porodní přání, i kdyby bylo v rozpracované formě. Je dobré se bavit konkrétně a dát prostor druhé straně se k tomu vyjádřit.

Sesbírejte reference od žen, které na tomto pracovišti rodily.

Jen pamatujte, že reference rodících žen jsou spíše zabarvené osobními pocity. Co pro jednu ženu je skvělý porod pro jinou to být nemusí. Reference od rodiček jsou velmi subjektivní. Nicméně určitý obrázek vám dají. A rozhodně stojí za to k nimi při výběru přihlížet. 

Sesbírejte reference od profesionálek, které na toto pracoviště doprovází své klientky.

Od profesionálek z řad dul či soukromých porodních asistentek získáte objektivnější informace. Profesionálky si udržují určitý nadhled a objektivnost. Není to jejich porod, je to porod jejich klientky a tak do toho nevstupují svými pocity a přáními. Dívají se na pracoviště z jiného úhlu pohledu a prosty porodních hormonů a emocí.

Pamatujte, že svoje rozhodnutí můžete kdykoli změnit.

To že se na jednom pracovišti zaregistrujete k porodu neznamená, že nemůžete jet rodit jinam. V praxi se mi už stalo, že klientka změnila své rozhodnutí na poslední křižovatce, když jsme jeli s rozjetým porodem do porodnice. Své rozhodnutí můžete kdykoli změnit a jet rodit jinam. S porodem vás odmítnout nemohou. Jen počítejte s tím, že budete muset na novém pracovišti vyplňovat anamnézu znovu.

Kam doprovází dula Dagi

Doprovázím k porodům v rámci jižní Moravy a části Vysočiny. Ráda vás doprovodím třeba do Brna (na Obilňák či do Bohunic), Kroměříže, Ivančic, Boskovic, Kyjova, Nového Města na Moravě, Jihlavy, Znojma a jsem otevřená i jiným přáním mých klientek. 

Přeji vám milé ženy, abyste si dobře vybraly svého poskytovatele péče a zažily na vámi vybraném pracovišti skvělý porod a úžasnou péči o vás i o miminko.

Dagi

Související články