+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Jak si vybrat první šátek

Můj první šátek byl 100 % bavlna. Byl krásný, barevný a veselý. Koupil mi ho můj muž, když náš synek proplakal prvních 5 týdnů a uklidnil se jen, když jsme ho vzali na ruce. V té době jsem neměla vůbec přehled o tom kolik šátků a značek je na trhu. Nevěděla jsem, že existují nějaké příměsi a jak se vlastně pozná nosný šátek a že je důležité si s šátkem tzv. „sednout“.

Prostředek pro příjemnější rodičovství

 

První šátek jsme koupili u naší porodní asistentky- A to pro mě bylo v těhotenství scifi dát 1000 korun za kus látky. Nechápala jsem co je na tom tak drahého. Všechny taje šátkování se mi začaly odkrývat, až když jsem v šátku začala aktivně nosit našeho chlapečka.

Od začátku jsem zkoušela hlavně pevné šátky. Myslím si, že je velmi snadné naučit se vázat pevný šátek, který vám může vydržet od novorozenečka až po batolátko. Elastické šátky nemají tak univerzální vlastnosti. Proto se budu věnovat pouze výběru pevného šátku.

 

Bavlna nebo příměsi

Dnes nosím aktivně už třetí dítě a mám nazkoušený slušný počet šátků. Zkoušela jsem jak 100% bavlnu, tak i různé příměsi (vlnu, merino vlnu, len, konopí, hedvábí, kašmír apod.). Každá z uvedených příměsí svým způsobem zvyšuje nosnost šátku (pohodlnost pro nosiče těžších dětí) a vytváří jeho specifické vlastnosti. Některé příměsi způsobují, že šátek víc pruží, hůře se dotahuje, může více klouzat nebo se úvaz může povolovat. Každopádně vždy záleží na konkrétním šátku a na konkrétní značce a procentu složení.

Mé testování mě utvrdilo v tom, že nejlepší šátek pro začínající nosící rodiče je ze 100% bavlny. Snadno se udržuje, nevyžaduje žádnou speciální péči, většinou se dá prát na 60° C. Dobře se s ním váže, a hlavně se s ním dobře toto vázání učí. Navíc některé značky mají i ve 100% bavlně velmi nosné šátky.

 

Kepr nebo žakár

Další otázkou, kterou budete při výběru šátku řešit je výběr keprového nebo žakárového šátku. Rozdíl v těchto dvou tajemných názvech je ve způsobu tkaní šátku. I když ani to není příliš přesné, protože žakárová vazba vychází z vazby keprové. Ovšem je daleko složitější. Celkem laicky řečeno chcete šátek, který je pruhovaný či s obrázky. Obrázkové šátky jsou většinou žakárové a pruhované většinou keprové. Keprové šátky bývají odolnější proti zatržení. Některé žakárové šátky ovšem také. Nejlépe se to pozná tak, že žakárový šátek má rubovou a lícovou stranu. A barvy se střídají. To co má na rubu jednu barvu má na líci barvu jinou.

Pro novorozenečka jsou lepší středně tenké či tenké šátky s gramáží kolem 200 g/m2. Takový velmi jemný žakár, krásně přilne k tělu dítěte i nosícího rodiče a je i velmi laskavý k ramenům maminky či tatínka. Děťátko jemně a laskavě podepře ve všech směrech. Zajímavé je, že tyto šátky bývají pohodlné i pro starší děti ve vícevrstvých úvazech.

 

Jak zvolit délku šátku

Pevné šátky jsou značeny čísly od 1. Každé číslo znamená jinou délku šátku v metrech (např. číslo 4 měří 3,6 m). Další číslo v pořadí má většinou o 0,5 m větší délku. Délku šátku zjednodušeně volíme podle své konfekční velikosti. Takže maminky s konfekční velikostí kolem 38 se budou orientovat na šátky velikosti 5, maminky s konfekční velikostí do 42 na šátky velikosti 6 atd. V praxi se také ukázalo, že např.: velikost 42 je také rozdílná u ženy s výškou 160 cm a u ženy s výškou 175 cm. Pokud jste vyšší postavy, tak je pro vás lepší šátek o číslo větší. Důležité je také to, jestli budete nosit sama nebo chcete, aby mohl nosit i tatínek miminka. V takovém případě volíme délku podle toho, kdo potřebuje delší šátek. Je důležité si uvědomit, že tatínci mívají jinou stavbu těla. Mají širší hrudník, širší ramena atd.

Pokud je mezi rodiči velký výškový rozdíl, pak máte na výběr tři možnosti: 

  1. vybrat délku vhodnou pro toho, který potřebuje delší šátek. Pro toho druhého může být ale šátek méně pohodlný na vázání
  2. vybrat délku šátku, která je jen o číslo delší než potřebuje drobnější z páru. Pak se vyberou pro toho většího nosícího jiné úvazy, které mu pro danou délku budou stačit
  3. pořídit rovnou dva šátky pro každého z páru tu správnou délku

Je ale opravdu nutné mít jistotu, že bude nosit i druhý rodič. Pokud totiž bude maminka nosit sama, je lepší vybrat délku, která bude vyhovovat jí.

*Orientační tabulka velikostí a délky šátků u žen:

konfekční vel. vel. šátku/číslo délka/m
36 – 38 5 4,3
40 – 42 6 4,8
44 – 46 7 5,3
48 – 50 8 5,8

(*velikosti jsou pouze orientační a konzultované s různými ženami a lektorkami nošení v šátku pro úvaz Kříž s kapsou uvnitř ve vertikálním úvazu).

Za univerzální velikost se považuje číslo 6. Nicméně výběr velikosti je opravdu hodně individuální. Pokud si nejste jisté, tak se můžete poradit ve specializovaném e-shopu, který prodává šátky na nošení dětí nebo na diskusním fóru (třeba na serveru Modrý koník nebo Facebook), kde funguje hned několik skupin pro nosící rodiče. Pro zvolení správné velikosti je dobré šátek vyzkoušet. Pokud nemáte v místě bydliště kamennou prodejnu, tak lze využít služby i většiny e-shopů. Ke svému prodeji, totiž provozují i půjčovny šátků. V některých městech fungují i mateřská centra, která provozují větší či menší půjčovny šátků a tam je možné si zajít a za pár desítek korun (či zdarma) si šátek zkusit navázat či půjčit na několik dní domů.

 

Proč je vyzkoušení šátku důležité?

Některým maminkám může vyhovovat mít dlouhé cípy jiné rády vážou až na cípech. Každý se cítíme v šátku jinak.

 

(Můj tip: Vzhledem k tomu, že uvedené velikosti jsou opravdu pouze orientační a zkušenosti nosících rodičů se různí, doporučuji navštívit ideálně nějaký sraz nosících rodičů v místě vašeho bydliště (může jít i o sraz pár „sousedů), kde se dá domluvit na vyzkoušení konkrétních velikostí šátků. Nosící rodiče jsou většinou velmi milí a začínajícím nosícím rodičům rádi pomohou).

 

Nový nebo bazárkový

Toť otázka do pranice. Dlouho jsem si myslela, že je nejlepší volbou bazárkový šátek. Bohužel zkušenosti z mého okolí mne donutily tento názor změnit.

Bazárkový šátek má sice tyto výhody:

 

  • Je zanošený, tedy měkčí, lépe se s ním váže a je příjemnější.
  • Většina nosících maminek se o šátky stará opravdu pečlivě, takže jsou často ve velmi dobrém stavu *.
  • Jsou většinou levnější, tedy šetří i rodinný rozpočet.
  • Maminky v šátcích nosí miminka, proto šátek stačí vyprat a vyžehlit (pokud je žehlení možné podle etikety údržby na šátku).
  • I bazárkový šátek se dá prodat dál a můžete takto vyzkoušet i více kousků.

Ale má i tyto nevýhody: (pokud nekupujete od přátel či blízkých osob)

 

  • Nikdy nemůžete důvěřovat kondici šátku.
  • Nikdy nemůžete vědět zda nebyl šátek navázán bez prvního vyprání.
  • Nikdy nemáte jistotu jak byl šátek prán a jak o něj bylo pečováno.
  • Nikdy nemůžete mít jistotu kolikátá jste vlastně majitelka.
  • Bohužel komunita nosících rodičů se natolik zvětšila, že prodej bazárkových šátků, jakožto atraktivního zboží, přilákal mnoho nepoctivých prodejců, kteří se snaží maximálně vydělat na minimální kvalitě.
  • Pokud se vám po koupi s šátkem cokoli stane, tak ho nemáte kde reklamovat.

*Důležitý poznatek ke koupi bazárkového šátku: Dávejte si pozor na běžné bazary na internetu a na ty bazary, kde nefungují zpětné vazby na prodávající. Můžete se snadno napálit. Dobré je jít na nějaký maminkovský server, třeba na Modrého koníka či do skupinek nosících na Facebook. Tam je možné dát i na prodávající maminku dotaz do diskuse a pak uvidíte, zda má za sebou více obchodů a jak byly kupující maminky spokojené Tímto pak eliminujete, že koupíte šátek v jiném než uváděném stavu. Dobrá jsou i alba s recenzemi na prodávající.

 

Ve světle událostí minulých dní si začínám opravdu vážně myslet, že nejlepší investicí je koupě nového šátku. Při výběru a koupi nového šátku, je jen potřeba dávat dobrý pozor na recenze. Některé velmi nosné šátky se špatně zanáší a jsou tedy měkké až po jedné sezóně (po jednom dítěti) a teprve po té jsou na vázání příjemné. Oproti tomu jiné šátky jsou zanošené hned nebo je není potřeba zanášet a jsou už u prvního úvazu skvělé. Když budete u šátku první majitelka, usnadní vám to prodej na bazárku.

E-shopů, kde můžete šátek koupit, je na trhu slušné množství. V některých městech jsou i kamenné prodejny, kde si můžete některé šátky prohlédnout a zkusit navázat. To platí i pro výběr velikosti šátku.

S výběrem může také pomoci lektorka z kurzu vázání šátků. Tyto ženy mají samy většinou velmi dobrý přehled o tom, co se na trhu prodává a samy mají s některými šátky a značkami osobní nosící zkušenost.

(Značky šátků, které jsem zkoušela: Didymos, Šanami, Oscha, Baie, Natibaby, Girasol, Little frog, Storchenwiege, Linuschka, Indajani, Pavo Etni, Vatanai, Kokoshka, Sestrice, Hoppediz, Neobulle, Yaro atd.).

(Mezi moje oblíbence stále patří: Didymos, Oscha, Linuschka, Yaro….).

 

Jak šátek prát a jak o něj pečovat

šátek vždy perte na šetrný program v pračce nebo v ruce
nový šátek před prvním použitím vždy vyperte na teplotu doporučenou výrobcem na etiketě údržby. Materiál šátku se vysráží na požadovanou hustotu vazby a nedojde k jeho poškození. Pokud byste navázali nový šátek bez vyprání, riskujete jeho trvalé poškození (v nejhorším případě se může rozjet vazba šátku).
vždy respektujte etiketu na daném šátku!
nikdy nepoužívejte aviváž! Vlákna pak po sobě mohou klouzat a při větším zatížení váhou dítěte a silou dotahování můžete šátek snadno poškodit (může prasknout, či se rozjet vazba šátku).
nikdy nepoužívejte žádné desinfekce na prádlo! (ani Sanytol. Podle doporučení výrobce obsahuje slabou žíravinu a není tedy rozhodně určen k desinfekci delikátních materiálů).
perte v jemném pracím prostředku – gelu. Nejlepší je šetrný ekologický prací gel (k dostání jsou v e-shopech s nosícími věcmi či látkovými plenkami). Nikdy neberte v prostředku s optickými zjasňovači (ty mohou obsahovat i jemné dětské prací prostředky, vždy se přesvědčte na etiketě pracího prostředku). Šátky jsou barveny jemnými barvami (mnohdy i ručně) a tyto prostředky mohou oslabit vlákna šátku a také poškodit barvy šátku (světlejší mapy apod.).
ne všechny šátky jsou vhodné pro praní v pračce např.: s příměsí vlny, kašmíru, merino vlny, hedvábí apod. Tyto perte v prostředku určeném na praní těchto materiálů, tedy na živočišná vlákna.
žehlete na stupeň doporučený výrobcem.
šátek vždy po použití nechejte vyvětrat rozložený a pak jej složte a uhlaďte (obzvláště šátky s příměsí vám za to budou vděčné).

(Příklad praní bavlněného šátku: peru na 60° C. v ekologickém pracím prostředku, odstřeďuji na 1200 otáček a suším volně na šňůře na prádlo, žehlím na stupeň na bavlnu s napařováním).

článek pro vás připravila Dagmar Ludvíčková

Vyjádření České pediatrické společnosti k nošení dětí naleznete zde.