+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Jak poznám, že se blíží porod

Žena: “Ty Dagi a jak jako poznám, že se mi blíží porod? Víš já se moc těším a čekám na to své “UŽ je to tady”.

Tuto otázku mi dříve či později položí drtivá většina mých klientek, které doprovázím k porodu. Jak jim odpovídám se pojďme podívat níže.

Já: “Heleď většinou se děje některá z těchto situací a nebo souhra více z nich. Není třeba se nějak více pozorovat, ale když se objeví některý z příznaků či se doprovodně přidají další, tak je vysoce pravděpodobné, že už je to tady :-).

Na začínající porod mohou upozornit tzv. menstruační bolesti. Takové ty typické ženské pocity křeče v podbříšku. Někdy se objevují a zase ztrácejí i týdny před samotným porodem. Často jdou ruku v ruce s takovou tupou bolestí v bedrech. Můžeš cítit takové trnutí v bedrech. Někdy se mohou objevit poslíčci. Neboli trénovací stahy dělohy (bříško Ti ztvrdne), které ukazují, že děloha pracuje jak má a vše se postupně chystá na porod. V pořádku je i to pokud se poslíčci neobjeví a celý porod započne jen tou “menstruační bolestí”.

Žena: “já někde slyšela, že mi může být i špatně a mohu mít “běhavku” a nebo můžu i zvracet. Co je na tom prosím Tě pravdy?”

Já: “ano to se taky někdy může stát. Ono to většinou je tak, že můžeš mít i velké chutě na věci, které jsi předtím dlouho nejedla či na ně neměla chuť. Dokonce můžeš mít takový “záchvat žravosti” (většinou se tomu zasmějeme) a prostě se přejíš. Pak se Ti udělá blbě a můžeš i zvracet. Nebo mít průjem. Průjem a zvracení je i tzv. “čištění” těla před porodem. Tělo dělá miminku místo a průchod porodními cestami a eliminuje jeho “znečištění” při jeho cestě na svět.

Žena: “Teď jsem někde viděla, že ženám před porodem odchází takový hlen. Co to prosím Tě je?”

Já: to je cervikovaginální hlen neboli hlenová zátka. Je to takový “špunt”, který chrání miminko a dělohu proti infekci. Aby se to co je v pochvě nedostalo do dělohy a k miminku. Zkrátka je to taková tělesná pojistka k bezpečí. Může začít odcházet týdny, dny či samotné hodiny před začátkem porodu. Můžeš to pozorovat na toaletním papíru nebo kalhotkách. A dokonce to nemusíš zpozorovat vůbec. Někdy může být hustá jindy velmi řídká, že dojde k záměně s plodovou vodou. Dokonce může odejít až u porodu. Každopádně pokud jsi plus mínus v termínu porodu a začne Ti odcházet hlenová zátka, tak můžeš zpozornět. Nelekni se může být i s příměsí krve. To je tím jak děložní čípek pracuje a může docházet k narušení cév v něm, které mohou praskat a krvácet. To se pak projeví “špiněním” tmavé krve. Pokud není krvácení soustavné či nárazově velké s čerstvou krví, tak se raduj, Tvé tělo se připravuje na to, že to UŽ vypukne.”

Já: “porod Ti může začít i odtokem plodové vody. I takto některá miminka hlásí, že už se vydala na svět. A že ho již brzy budeš držet ve své náručí. Pokud je voda čirá nebo jemně narůžovělá, tak je vše v pořádku. Je nutné cítit normálně pohyby miminka. Celkem časté je, že plodová voda ŽBLUŇKNE a najednou se miminko chvíli nehýbe. Nepanikař. Zkus si lehnout na bok a dej mu chvíli. Někdy je to pro miminko trošku šok z toho, že se to stalo. Super je hned nečekat kontrakce. Nemusí hned přijít a často se objeví klidně i 24 hodin po odtoku plodové vody. Je dobré vědět, že v tuto chvíli bys neměla vkládat nic do vagíny, aby se neposunula případná infekce nahoru k miminku. Je dobré se nakládat do vany než začnou pravidelné kontrakce. Sprcha je ok. Nesedej si na holo nikam. Vždy měj vložku a kalhotky. Jako prevenci infekce můžeš zkusit vitamín C a česnekové tablety. Odchod do porodnice je na Tobě po zvážení všech informací a doporučení.”

Žena: “já Ti jsem teď tak unavená. Představa, že teď rodím není vůbec v pohodě. To takto budu unavená celou dobu i přes porod?”

Já: “určitě ne. Změna energie je ke konci těhotenství normální. Tvoje tělo teď potřebuje vypnout, aby načerpalo sílu na porod. Naopak jak se to otočí a změní a budeš mít nával energie, tak si můžeš být jistá, že se to UŽ velmi brzy spustí. Ono na Tvoji energii reaguje i miminko svými pohyby. I ty mohou být indikátorem, že se porod blíží. Další kdo je taky takový BAROMETR blížícího se porodu jsou starší děti. Když se porod mladšího sourozence blíží mohou být více fixované na matku. Mohou být častěji rozladěné a nebo se jejich chování změní oproti normálu”.

Žena: “Ty Dagi a už mi spadlo břicho? Za jak dlouho budu rodit, když mi poklesne?”

Já: “K poklesu může dojít, ale i až v den porodu. U prvorodiček je to často několik dní před samotným porodem u vícerodiček i klidně až ten den. Je to individuální. Dost často to nemusí být na pohled vidět, ale žena sama cítí miminko více dole a že jí tlačí na spodek.”

A takové rozhovory v různých modifikacích v průběhu těhotenství s klientkami vedeme. Snad jsme vám, zveřejněním otázek a odpovědí, pomohly zodpovědět ty vaše.

V jednom vtipu se praví, že všechny měsíce v roce mají kolem 30 dní, jen ten poslední v těhotenství jich má 1688.

Tak ať vám ty vaše poslední dny utíkají v lehkosti a trpělivosti. Užijte si ten čas 2v1 a to těšení na poklad, který se narodí.

Krásné porody Dagmar ❤️

 

Příklady jak může vypadat hlenová zátka