+420 601 327 934

dagmar@dagmarludvickova.cz

Masáž po porodu

Blahodárné účinky masáže po porodu.

Informace o masáži v těhotenství se naštěstí dostává mezi ženy čím dál více a ženy si, chválabohu, chodí užít opečování a relax u těhotenské masáže.

Nicméně poslední dobou dostávám od svých těhotných klientek dost často otázku zda mohou přijít po porodu na masáž. Jestli je to vůbec vhodné? A kdy mohou přijít? Pojďme se na to společně podívat a odpovědět na nejčastější otázky, které ženy – matky trápí.

Na masáž po porodu – ano nebo ne?

Ano rozhodně můžete. Po porodu ženy mívají různé bolesti či nepříjemné pocity v oblasti svého pohybového ústrojí. Často cítí záda, oblast hrudníku, ruce. Někdy i nohy a oblast pánve. Vše se dá dobře provedenou masáží zlepšit a nebo dokonce úplně odstranit. Často je to způsobeno stažením v oblasti svalů, vazů či fascií. Jemnými technikami je možné tyto stažená místa uvolnit a pomoci tělu se zregenerovat. Stažené svaly, vazy a fascie působí zpětně na nervový a endokrinní systém těla. Ten reaguje na toto nepohodlí vyplavením stresových hormonů a ty pak způsobují další zatuhnutí pohybového ústrojí. Takto se dostáváte do “kolotoče” nepříjemných pocitů či bolestí.

Je to vůbec vhodné? Čemu masáž může pomoci?

Ano vhodné to rozhodně je. Masáž pomáhá nejen samotným provedením různých tahů, ale i dotekem, který může mít až zázračnou sílu. Jak je to možné? Díky působení na receptory pod kůží se začnou vyplavovat hormony “pohody” a ty zapůsobí na nervovou soustavu a endokrinní systém těla. Pod jemnýma rukama masérky či maséra se tak uvolníte, zrelaxujete a získáte lepší náladu. S tímto se vám budou každodenní mateřské starosti zvládat lépe. Masáž také velmi příznivě působí na kojení. Rozproudí krev a lymfatický systém. Sníží hladinu stresových hormonů a to vše příznivě působí i na samotnou laktaci.

Kdy mohu přijít?

Na toto přímo já a k sobě dávám tuto odpověď: můžete přijít i velmi brzy po porodu, když cítíte, že stav je nesnesitelný a je třeba jej řešit. Nicméně vždy ženy upozorňuji, že masáž rozproudí krev a lymfu a může tedy umocnit poporodní krvácení. Jelikož jsem znalá problematiky těhotných žen a žen v šestinedělí. Vím jaké techniky použít, aby toto riziko bylo téměř nulové. Nicméně nemohu mluvit za své jiné kolegy.

Obecně můžete přijít v šestinedělí, ale spíše v jeho druhé polovině či ke konci. I pro vás bude masáž po té komfortnější.

Jaké techniky jsou pro ženu v šestinedělí vhodné?

Rozhodně rebozo masáž a rebozo techniky. Dále pak jemná fasciální relaxační masáž. Masáž bříška různými pomůckami (minerály, bylinnými koulemi apod.).

Může se ti hodit

Velmi skvělé výsledky mám s Ajurvédskou masáží, která působí na přímo na nervový a hormonální systém těla. Jelikož je prováděna nahřátým sezamovým olejem, tak vrací do těla ztracenou energii a teplo. Může být prováděna také se směsí éterických olejů, které si žena vybere na místě a já jí udělám olejovou kompozici přesně na míru.

Co miminko? Může přijít se mnou?

jako dula a laktační poradkyně vám odpovím jednoznačně. Ano a musí. Pokud kojíte, tak to ani jinak nepůjde, ale pokud nekojíte, tak zase miminko potřebuje vaši přítomnost. Abyste si masáž užila je dobré mít s sebou někoho kdo se vám o miminko po čas masáže postará a přinese vám jej v momentě, kdy bude děťátko potřebovat. Já jsem u sebe na toto zařízená. Máme k dispozici moc pěknou a pohodlnou čekárnu. Nebráním se ani tomu, aby doprovodná osoba byla přítomna v masérně. Vše je na preferenci ženy a jejího dítěte.

Mohu u masáže kojit?

u mně ano a umím s tím pracovat. Můžete se posadit či položit na bok. Mám k dispozici různé polštáře včetně kojících, tedy kojení je rozhodně možné a velmi žádoucí. S tímto si umím snadno poradit a zkušená masérka či masér by měli rozhodně také. V případě, že je to pro vámi vybraného maséra problém, tak běžte jinam.

Snad vám článek pomohl. Pokud ano, tak jej můžete sdílet. Přeji vám milé ženy, abyste si i po porodu užívaly opečování a masáže. V případě, že jste z Brna či okolí, tak se na vás těším u mě v masérně.

Dagmar